Στις 14 και 15 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη πενήντα πέντε ( 55 )  μαθητών / τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, συνοδευομένων  από τους εκπαιδευτικούς,  κο Ασημάκη Νίκο, κα Παπαϊωάννου Χάιδω,  κα Ζάχου Μάρθα και κα Βουτσινά Γιόλα, στις Μυκήνες – Ναύπλιο – Επίδαυρο.

Οι μαθητές / τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν σπουδαίους αρχαιολογικούς χώρους, όπως αυτούς των Μυκηνών, της Τίρυνθας και της Επιδαύρου, να επισκεφθούν το περίφημο ενετικό φρούριο  του Παλαμηδίου, να περιηγηθούν στην γραφική αλλά και πλούσια στην  ιστορία της νεότερης Ελλάδας πόλη του Ναυπλίου.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές επέστρεψαν γεμάτοι από γνώσεις, όμορφες εικόνες, νέες εμπειρίες και έντονες αναμνήσεις από αυτή την αξέχαστη εκδρομή!!