Μικρασιατικού Ελληνισμού

Την Δευτέρα  21 – 3 – 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης  που συμμετέχουν στα Πολιτιστικά Προγράμματα με κοινό θεματικό άξονα την Σμύρνη και την Μικρασιατική Καταστροφή  επισκέφθηκαν το Μουσείο Μικρασιατικού Πολιτισμού – «Φιλιώ Χαϊδεμένου»  με την συνοδεία των καθηγητριών, κας Παπαϊωάννου Χάιδως και  Ζάχου Μάρθας.

Οι μαθητές  / τριες  ξεναγήθηκαν  σε όλους τους χώρους του μουσείου  στους οποίους εκτίθεται  πλούσιο ιστορικό και λαογραφικό υλικό από περιοχές  της  Μικράς Ασίας, όπου έζησε και έδρασε ο Ελληνισμός, χωρισμένο σε τρεις θεματικές ενότητες  με άξονα την Μικρασιατική Καταστροφή.

Στη συνέχεια  περιηγήθηκαν στο Πάρκο του «Μνημείου  Μικρασιατών και Αλησμόνητων Πατρίδων»  στη Νέα Φιλαδέλφεια  ολοκληρώνοντας  μια  πλούσια  σε εμπειρίες  και συναισθήματα  εκπαιδευτική επίσκεψη.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ