Στο πλαίσιο του μαθήματος ΜΟΥΣΙΚΗΣ και μετά την ολοκλήρωση του κεφαλαίου για τα παραδοσιακά μουσικά όργανα οι μαθητές της Δευτέρας τάξης ανέλαβαν εργασία με θέμα : ‘Κατασκευή Μουσικού Οργάνου από ανακυκλώσιμα υλικά’’.

Η παρουσίαση των εργασιών ορίστηκε σε συγκεκριμένο μάθημα εντός του Φεβρουαρίου 2024 για κάθε τμήμα της Β τάξης. Μετά την παρουσίαση ακολούθησε ψηφοφορία των μαθητών για την ανάδειξη της καλύτερης εργασίας.

Αρχές Μαρτίου διοργανώθηκε Έκθεση των εργασιών και των τριών τμημάτων στον χώρο της αίθουσας της Μουσικής που διήρκησε 5 ημέρες και είχαν την ευκαιρία να την επισκεφτούν όλοι οι μαθητές αλλά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας οι οποίοι και ψήφισαν για τις τρεις καλύτερες κατασκευές.

Η απονομή των βραβείων πραγματοποιήθηκε με το πέρας της γιορτής της 25ης Μαρτίου.

Οι κατασκευές που αναδείχτηκαν ανά τμήμα είναι οι παρακάτω:

Το Β1 ψήψισε την εργασία της μαθήτριας Λυδίας Λεμονίδη ( ποντιακή λύρα)

Το Β2 ψήφισε την εργασία της μαθήτριας Άννας Χρυσανθοπούλου( πιάνο )

Το Β3 ψήφισε την εργασία της μαθήτριας Αλεξάνδρας Κουτουραντζή ( γιοκαλίλι).

Από την ψηφοφορία όλου  του σχολείου :

Το 1ο Βραβείο κέρδισε η Άννα Χρυσανθοπούλου ( πιάνο )

το 2ο Βραβείο η Μυρτώ  Σιώντα ( σαντούρι )

και το 3ο Βραβείο η Λυδία Λεμονίδη ( ποντιακή λύρα )

ΑΡΧΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ

φωτογραφιες κατασκευών