Την Δευτέρα 29 -5 -2023 πραγματοποιήθηκε

η παρουσίαση του Προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο

“Αρχιμήδης – Ο άνθρωπος που μετρούσε την άμμο”

σε μαθητές / τριες και  εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Σας παραθέτουμε

1. Την Προβολή Παρουσίασης και το συνοδευτικό κείμενο.

ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ – ΤΕΛΙΚΟ – Αντιγραφή

ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

2. Τον σύνδεσμο που παραπέμπει στο video της εκπαιδευτικής επίσκεψης στη Σικελία που δημιούργησε ο μαθητής  Πέτσας Χρήστος .

3. Ένα αρχείο με “Εντυπώσεις – Σκέψεις  –  Συναισθήματα” κάποιων  παιδιών που συμμετείχαν στην εκπαιδευτική επίσκεψη στη Σικελία.

PDF ΤΕΛΙΚΟ

4. Τρεις πρωτότυπες  αφηγηματικές ιστορίες που έγραψαν η Πατέλη Αριάδνη, ο Κωνσταντίνου Δημήτρης και η Νικολαΐδου Μελίτα  αξιοποιώντας τις γνώσεις που απέκτησαν κατά τη διάρκεια του Προγράμματος  για τον Αρχιμήδη και το έργο του.

“Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ  ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΩΝ ΣΥΡΑΚΟΥΣΩΝ “

ΘΕΑΤΡΟ – ΠΑΤΕΛΗ

“Η ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΤΩΝ ΣΥΡΑΚΟΥΣΩΝ – ΕΝΑΣ ΣΥΡΑΚΟΥΣΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΑΦΗΓΕΙΤΑΙ…”

ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

“Η ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΤΩΝ ΣΥΡΑΚΟΥΣΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΝΟΣ ΡΩΜΑΙΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ”

ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ – ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ

Η παιδαγωγική ομάδα του Προγράμματος

Μιχαλοπούλου Νατάσα, ΠΕ03 – Ασημάκης Νίκος, ΠΕ03 –  Ζάχου Μάρθα, ΠΕ02

Αρούσης Αλέξανδρος, Βλαχογιάννης Μιχάλης, Γιαννίσης Μιχάλης, Γυφτόπουλος Λευτέρης, Κοντογιάννης Πέτρος, Δάμτσια Αγγελική, Αντωνιάδης Θεολόγος, Αντωνιάδου Αλκμήνη, Γεροκωστοπούλου Ελισάβετ, Κωνσταντίνου Δημήτρης, Παπαδόπουλος Παΐσιος, Παλιγγίνης Μάριος, Πατέλη Αριάδνη, Πέτσας Χρήστος, Τσάτσος Οδυσσέας, Φραγκιάς Γεράσιμος, Φραγκιά Εβελίνα, Ψαριανού Μαρία, Βουζοπλή Αθηνά, Μιχοπούλου Χριστίνα, Φύσσας Αλέξανδρος, Παυλοπούλου Αναστασία, Νικολαΐδου Μελίτα, Πορίχη Μαριαλένα, Χότζα Ελεάνα, Παπακωνσταντίνου Ηρακλής.