Ολοκληρώθηκαν οι Δράσεις

«Σύνταξη Ερωτηματολογίου σχετικά με τις «Διατροφικές Συνήθειες» και διαμοιρασμός του στη σχολική κοινότητα» – Γ1

«Σύνταξη Ερωτηματολογίου σχετικά με την «Διαφορετικότητα» και διαμοιρασμός του στη σχολική κοινότητα» – Γ2

«Σύνταξη Ερωτηματολογίου σχετικά με τις «Δράσεις Ανακύκλωσης» και διαμοιρασμός του στη σχολική κοινότητα»- Γ3

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας της Γ’ Γυμνασίου, στο τμήμα της έρευνας ερωτηματολογίου,  οι μαθητές/τριες του κάθε τμήματος συνέταξαν ένα ερωτηματολόγιο, το μοίρασαν στο σύνολο του σχολείου, συγκέντρωσαν τα αποτελέσματα, τα επεξεργάστηκαν, δημιούργησαν γραφήματα και τέλος κατέληξαν σε παρατηρήσεις συμπεράσματα.

Το Γ1 συνέταξε ερωτηματολόγιο σχετικά με τις «Διατροφικές Συνήθειες» των μαθητών/τριών. Τα αποτελέσματα σε μορφή γραφημάτων δόθηκαν στους μαθητές/τριες της Α΄Γυμνασίου του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συνδέθηκε με την Δράση «Παρασκευή Πρωινού με Φρούτα» ώστε να καταλήξουν σε δικά τους συμπεράσματα και προτάσεις.

Διατροφή- Αποτελέσματα Έρευνας

Το Γ2 συνέταξε ερωτηματολόγιο σχετικά με τη «Διαφορετικότητα» και τις αντιλήψεις των μαθητών/τριών. Τα αποτελέσματα σε μορφή γραφημάτων δόθηκαν στους αρμόδιους εκπαιδευτικούς της δράσης «Σχολικός Εκφοβισμός και Σχολική Βία» για την καλύτερη αξιοποίησή τους.

Διαφορετικότητα – Αποτελέσματα Έρευνας

Το Γ3 συνέταξε ερωτηματολόγιο σχετικά με την «Ανακύκλωση» και τις απόψεις ολόκληρης της εκπαιδευτικής κοινότητας. Τα αποτελέσματα σε μορφή γραφημάτων δόθηκαν στους αρμόδιους εκπαιδευτικούς της Δράσης «Ανακύκλωση» με στόχο την ανάλογη  ευαισθητοποίηση των μαθητών .

Ανακύκλωση – Αποτελέσματα Έρευνας

Η υπεύθυνη καθηγήτρια