Όπως κάθε σχολική χρονιά έτσι και τη φετινή, παρά τις δυσκολίες που κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε λόγω της πανδημίας , το μάθημα των Αγγλικών στο Σχολείο μας, έγινε με έμφαση στη διαθεματικότητα και τις δραστηριότητες που προσομοιάζουν αυτές της ζωής εκτός της τάξης , με στόχο τη δημιουργία από τους μαθητές υλικού ελκυστικού αλλά και χρήσιμου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συλλέξουν και να παρουσιάσουν πληροφορίες και στοιχεία για διάφορα θέματα της καθημερινότητας και της σχολικής ζωής που αφορούν σε διάφορες εκφάνσεις της. Τα θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε και για τα οποία τα παιδιά έκαναν σχετικές εργασίες , αφορούν μεταξύ άλλων στο περιβάλλον, την ανακύκλωση, σε ταξιδιωτικούς προορισμούς, έθιμα και παραδόσεις από διάφορα μέρη του κόσμου, σχολικούς ομίλους, λογοτεχνικά παιδικά βιβλία, ασυνήθιστα μέσα μεταφοράς , καλλιτεχνικές δημιουργίες, , συγγραφή σύντομων ιστοριών κ.α.
Στο πλαίσιο αυτό έφτιαξαν αφίσες, φυλλάδια, παρουσιάσεις , έγραψαν κριτικές και μικρές ιστορίες , ζωγράφισαν και έκαναν collage. Η θεματολογία των εργασιών αυτών συνδέεται και με τις εποχές του χρόνου και τις εορτές . Για τα Χριστούγεννα έγραψαν χριστουγεννιάτικες ιστορίες και ανέλυσαν στίχους διασήμων τραγουδιών και για το Πάσχα όλες οι τάξεις έκαναν παρουσιάσεις για ζωγραφισμένα και διακοσμημένα αβγά από όλο τον κόσμο .
Κάποιες από τις εργασίες αυτές θα τις βρείτε παρακάτω.
Ελπίζω να απολαύσετε τα έργα των παιδιών μας !
Θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους στο μάθημα, τη δύσκολη αυτή χρονιά και για τα χρόνια αυτά που περάσαμε μαζί και παράλληλα να σας αποχαιρετήσω.
Σας εύχομαι υγεία ,αγάπη και καλή πρόοδο.
Παναγιώτα Μαρτάκη, καθηγήτρια Αγγλικής.

poster for the environment POSTER ABOYT THE ENVIRONMENT (2) MYTHOLOGY AND HISTORY OF SKYROS (1)

ENVIRONMENTAL POSTER (2)ENVIRONMENTAL POSTER (2)   Book’s Blurb (PiPPi) (1)

easter eggs EASTER PAINTED EGGS OF AFRICA (3) TINOS ISLAND UNUSUAL MEANS OF TRANSPORT (2) WEIRD EGGS (3)